Lilypie Kids Birthday tickers

8 Mart 2008 Cumartesi

Örgü De ÖğrendimAkıllı yün ile ördüm. Akıllıymış şekli deseni kendisi veriyor, siz sadece dümdüz örüyorsunuz. Sonuç böyle bişey oluyor. Bence iyi.. Burak için biraz büyük oldu ama kısmetse artık seneye giyer Yavru Kuşum.. Nasıl ördüm? 5 numara şiş ile 75 ilmekle başladım.2-3cm bir ters bir düz ile lastik yaptım. Kol altına kadar dümdüz ördüm. Koltukaltına gelince bir ilmek kese kese beş altı sıra öyle ördüm.Giderken kesip dönerken düz ördüm. Bir de hemen ilk ilmekten değil beş ilmek içerden kestim. (Bunu teyzem söylemişti daha güzel oluyor diye, aklımda kalmış) Sonra yaka için tam ortadan iki ilmek bitirdim.Şişin birini örmeden takılı tuttum. 3.şiş ile önce yakanın bir tarafını ördüm, sonra aynı şekilde diğer tarafını ördüm. Arka tarafını da aynı ilmek sayısı ile örüp yaka kısmını omuzları kesmeden önce iki üç sıra önceden bitirdim. Kolları 42 ilmekten başlayıp bir ters bir düz ile lastik yaparak başladım. 2-3 cm lastikten sonra hep düz ördüm. Omuzlara yani kazağa birleşecek olan kısma gelince kenarlardan kesmeye başladım. oval bir şekil aldı. Nasıl oldu bu şekil tam ben de anlamadım ama keserken kalan 5-6 ilmeği aynı sırada en son bitirince üçgen olmaktan kurtardım. Sonra ördüğüm parçaları diktim. En son yakayı bir ters ve düz lastik ile ördüm. Omuzun bir tarafına ilik yapmıştım sahi, başı kolay girsin diye onu da unutmıyayım.
...................
Aman ne tarif vermişim ama anla anlayabilirsen tarifi. Neyse acemiyiz.Öğrenicez inşallah. Bundan önce hamileyken bir yelek örmüştüm Burak'a. Bir ara onu da koyarım.
..............
Yün örgüye Derya Baykal sayesinde merak saldım. Doğum iznindeyken izleme fırsatı bulabiliyordum. Çok ilginç şeyler yapıyorlar. Aynı zamanda çok güzel öğretiyorlar. Neyi nasıl öreceğini. Modeli detaylı anlatıyorlar. Değişik şeyleri gördükçe insanın öresi geliyor. Ama hakikaten terapi gibi. İnsan herşeyi unutuyor örerken. Tığ işinden sanki biraz daha güzel gibi geldi.
...............
Çalışmalarım devam edecek ama ne zaman bilemem. Tatilde belki...
SEVGİYLE

7 Comments:

muko said...

ÇOk güzel olmuş güle giysin inş Burak..
Örgü gerçekten çok zevklidir bir nevi terapi resmen bende çok severim örgü örmeyi

gül said...

hiç bilmem ama bilenleri de hayranlıkla seyrederim maşallah bu koşturmacada bunu da öğrendin ya aferin

AYSUN said...

Ellerine sağlık. Güle güle giysin Burak. Ben de hırka başlatmıştım ablama. Güya ben örecektim ama ablam bitiriverdi:P

siyap said...

elinize sağlık,bence iyi ki akıllı yün çıktı (benim gibi pek fazla örgü bilmeyen ama örücem de örücem diyenler için birebir).renkleri de çok hoş...oğlunuz çok tatlı maşallah yürümeye de başlamış darısı bizim başımıza sevgileeer...

siyap said...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
ahmetselimveannesi said...

cok güzel olmus, güzel günlerde giysin inşallah annesi. ben de hamileyken yelek başlamıstım ama sonra kollarımda agrı oldugu icin devam edememiştim. tekrar baslamak geldi icimden seni gorunce :)
bebişi opuyorum

YASEMİN said...

MUKO,
Terapi bence de.
Çok rahatladım.

GÜL,
Senin bilmediğin var mı kızım?
Bence buna da el at, süpper bişey.

AYSUN,
Ablalar her derde deva, her imdada koşuyorlar vallahi.

SİYAP,
Yavrucuğunun yürüdüğünün haberlerini de alırız inşallah.

ZEYNEP,
Bence hemen başla çok güzel bişey. Yarımını hemen tamamla.Hem nasıl bişey merak ettim. Ahmet Selim'i de öptük yumuşacık yanaklarından.

Rabbim yavrucuklarımızın hepsine sağlık sıhhat versin, hep mutlulukla haberlerini alalım inşallah.