Lilypie Kids Birthday tickers

11 Aralık 2008 Perşembe

Çocukta Dil Gelişimi Evreleri


Ağlama Devresi: (0-3 ay)


Bebekler ağlarken çeşitli sesler çıkarırlar. Bu sesler ileride konuşmada kullanılacak seslere temel teşkil eder. Bu dönemde bazı ünlü ( o,u, a) ve ünsüz( n, g, m) sesleri ağlarken, esnerken, çığlık atma sırasında, homurdanma şeklinde çıkardıkları görülür.Babıldama Devresi: ( 3-6 ay)


Bebekler bu aylarda ünlü ve ünsüzleri birlikte çıkarmaya başlarlar. Örneğin baba, mama,dede gibi. Bu sesler ilk kelimeleri oluşturaya başladıktan sonra da devam edebilir.Çağıldama (heceleme) Devresi: ( 6- 12 ay)


Bebeğin konuşma ile ilgili organlarının oluşması ile bebek artık ilk hecelerini çıkarmaya başlar. Bir yaş civarında ilk kelime ortaya çıkar.Bu dönemin sonlarına doğru artık çocuklar kendi ana dillerinin vurgulamalarına benzer tonda sesler çıkarırlar.Tek Sözcük Devresi: ( 1-2 yaş)


Konuşma açısından kritik bir dönemdir. Bu dönemde çocuğun ilgisi konuşmadan çok çevreyi keşfetmeye yöneliktir. Çocukların çıkardığı tek sözcükler önce çok anlamlıdır. Bir sözcükle pek çok şeyi anlatmaya çalışırlar. Bunun başlıca sebebi çocukların nesnelerin adlarını bilmemeleridir.Kelimelerin Birleştirilmesi Dönemi: ( 1,5 – 2 yaş)


1,5 – 2 yaş arası çocuklar iki kelimeyi arka arkaya söyleyerek cümlecikleri kurmaya çalışırlar. 2 yaşından sonra ise iki kelimeyi birleştirerek basit cümleler kurmaya başlarlar.


2,5Yaş civarında kelime hazineleri ortalama 300 civarındadır ve gramer yapısı da hızla gelişmektedir. 2,5-4 yaş arasında sürekli soru sormak ve konuşmak ister. Bu dönemde çocuk çok şey söylemek isteyip de sözcükleri hemen bulamadığı için zaman zaman konuşmanın akıcılığında tutulma görülebilir.Zamanla 3-4 yaş ve daha fazla kelimelerle cümleler kurabilen çocuklar, 5 yaşında artık duygularını,isteklerini rahatça ifade edebilecek, karmaşık bir gramer yapısını kullanabilecek duruma gelmişlerdir.Fakat yine de çocuklar arasında bireysel farklılıklar görülebilir.


Dil gelişimi hususunda ana babaların şu hususlara dikkat etmeleri gerekir: · Çocukla bol bol konuşunuz ve sizi dinlemesini sağlayınız. · Çocuğu konuşturunuz ve dinlediğinizi hissettiriniz. · Konuşma hatalarını anında düzeltiniz ama asla zorlamayınız. · Çocukla birlikte bol bol kitap okuyunuz.


Çocuk Edebiyatı/Mustafa Ruhi Şirin

7 Comments:

RUMEYSA said...

bunarı bilmek insana fayda getirir nerde nasıl davranacağını bilir en azından dimii ?

YAVRU KUŞUN ANNESİ ANNEKUŞ(*YASEMİN*) said...

Tatlım daha erken senin içi belki ama ilerde faydası olacaktır.

Tabbiiiii.

Öpüyorum seni.

YaşamIn KIyIsInda said...

şimdiki çocuklar daha doğarken konuşuyorlar ve fıldır fıldır bakıyorlar.
Oğluşunda günden güne büyüyor ve çok tatlı oluyor.
Sevgiler...

YAVRU KUŞUN ANNESİ ANNEKUŞ(*YASEMİN*) said...

Yaşamın kıyısında,
Evet biraz hızlılar.

Anlamadan hayat geçiyor yavru kuşum büyüyor.

Metehanın annesi Şirin said...

2.5 -4 yaş dönemini merakla bekliyorum.. :D
allah yardımcımız olsun..

paylaşım için teşekkürler canım...

sevgiler,

уαѕємiη said...

bi bıcır bıcır konuşmaya başlasalar tadından yenmeyecek ama bölede bişeyleri anlatma çabası içindeler ya süperler

öpüyoruz sizi

YAVRU KUŞUN ANNESİ ANNEKUŞ(*YASEMİN*) said...

ŞİRİN,
Son bölüm senin sorunun cevabı sanırım.

YASEMİN,
Evet bir işaretleri ufacık sesleri bile çok tatlı geliyor.

Öpücükler bizden size.